Масленица - історія, головні традиції свята!
04.03.2019 Масляна - є одним найстаріших свят слов'янських народів, яке зберегло у своїй обрядовості ряд елементів слов'янської міфології.
Цікаво, що давньослов'янське свято, який зараз називається Масляна, в минулому називався Комоедицей. Ця назва пішла від слова "Коми" - так називалися своєрідні хлібці. Таким чином наші пращури залучали весну, де кожен жовтий млинець був символом сонця. Кожна господиня мала свій рецепт млинців і випікала їх з гречаного або пшеничного борошна. Млинці були великі і маленькі, подавали їх до столу зі сметаної та різними начинками – сиром, грибами, маслом, медом або сметаною. Вважалося, якщо приготувати та з'їсти якомога більше млинців, то й тепла весна прийде швидше.
Кожен день Масляної (масляного тижня) має певне значення, назву та цікаві звичаї:
Понеділок – Зустріч.
У цей день головною традицією були відвідини родичів. Для незаміжніх дівчат це був день оглядин та знайомства з батьками нареченого. У понеділок також починали лаштували гойдалки, крижані спуски та сцени для вистав.
Вівторок – Загравання.
Цей день був присвячений молодим родинам, які одружилися рік тому, та сватанню. Парубки виглядали дівчат та загравали до них. Якщо пара разом з'їхала з гори на санчатах, вважалося, що так хлопець проявив симпатію до дівчини.
Середа – Ласунка.
Однією з традицій дня було наїстися досхочу різних смаколиків. А головною – відвідини зятем своєї тещі, яка обов'язково мала почастувати його млинцями.
Четвер – Розгуляй.
У цей день Масляної проходив з гучними гуляннями та веселощами. В цей день за традицією влаштовувалися катання на санчатах наввипередки та кулачні бійки серед чоловіків.
П'ятниця – Тещині вечорниці.
У цей день за традицією вже зять повинен почастувати млинцями свою тещу, яка в цей день мала прийти в гості з візитом у відповідь.
Субота – Посиденьки зовиць.
За звичаєм молода дружина в цей день повинна була запросити в гості сестер свого чоловіка (зовиць) і всіляко їх частувати: пригощати млинцями та розважати.
Неділя – Прощена неділя.
Масляна завершувалась "прощеною неділею", коли всі прощалися з масляним, смачним, веселим тижнем і водночас просили у близьких вибачення (прощення) за нанесені образи. В цей день потрібно обійти усіх родичів та сусідів і попросити пробачення за всі скоєні образи, аби духовно очиститися перед Великим постом.
В останній день Масляної прощаються із зимою і спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють полем. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками.